
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Output Voltage | 970 mV |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Output Configuration | Positive |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Min Input Voltage | 3.4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Min Supply Voltage | 2.9 V |
| Height | 800 µm |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Output Voltage | 42 V |
| Output Current | 5 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Mount | SMD/SMT |
| Switching Frequency | 2 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Number of Pins | 18 |
| Max Duty Cycle | 99 % |
| Case/Package | QFN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Output Voltage | 41.9 V |
| Packaging | Tube |
| Function | Step-Down |
| Quiescent Current | 1.7 µA |
| Topology | Buck |
| RoHS | Compliant |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$10.37789
Ext.Price$10.37789
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $10.37789 | $10.37789 |
| 10 | $9.94502 | $99.45020 |
| 25 | $9.54691 | $238.67275 |
| 50 | $9.16474 | $458.23700 |
| 100 | $8.79790 | $879.79000 |
